Plan lekcji 2017-2018        Licznik odwiedzin strony   Aktualizacja 17.11.2017

 


29 listopada 2017r. XV POWIATOWY FESTIWAL TWÓRCZOŚCI „MŁODY ARTYSTA”


świetlica szkolna ZAPRASZA NA ZABAWY Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM

Oprac. Admin. Fot. M.Lekan

 

Prężnie działająca świetlica szkolna naszej szkoły zaprasza na zajęcia pod nazwą "ZABAWY Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM" - prowadzący Małgorzata Lekan


Nasi wędrowcy na Rajdzie Parasolowym PTTK.
Oprac. M.Wodzik-Kowalczyk, Foto: E.Bida


Szósto i piątoklasiści, należący do szkolnego koła PTTK, zaliczyli kolejne kilkanaście kilometrów wędrując po przepięknych Działach Grabowieckich w 55. Rajdzie Parasolowym. Pogoda dopisała a niezapomniane, jesienne widoki sprawiały, że nikt nie czuł zmęczenia. Każdy stwierdzał, że jest wspaniale. Uczniowie dopytują już o kolejne wyjście.

 


Spotkanie z okazji Święta Niepodległości

Oprac., foto: Admin
Z okazji "Święta Niepodległości" klasa 2c Gimnazjum Nr 1 wraz z wychowawcą zaprosiła młodzież klas siódmych na ciekawą lekcję historii - czyli spotkanie z panem Markiem Franczakiem oraz członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznych im. sierżanta Stefana Brzuszka ps."Boruta".

 


konkurs plastyczny pt.  "100 lat Polski Niepodległej

Oprac. B.Legieć

Z okazji Święta Niepodległości w szkole został zorganizowany konkurs plastyczny pt. "100 lat Polski Niepodległej". Komisja konkursowa nagrodziła najpiękniejsze prace, które zaprezentowano na gazetce ściennej.

Gratulujemy zwycięzcom. 

Lena Głowińska
Łucja Siedlecka
Wiktor Skrzydłowski
Aleksandra Kalinowska
 
Filip Jakubowski
Karolina Hałas
Łukasz Ciećka
Weronika Bukowska
Magdalena Gwarda
Kacper Mazurek
Łukasz Widz


Kreatywna Jedynka i bursztyn

Oprac. M.Wodzik-Kowalczyk, Foto: E.Bida
„Kamień, który nie jest kamieniem”, to pierwsze warsztaty w ramach koła Kreatywna Jedynka, które prowadzą pani Ewa Bida i pani Magda Wodzik-Kowalczyk. Uczniowie, dzięki bajce w technice cieni, poznali historię bursztynu, jego właściwości oraz 3 zasady jak rozpoznać prawdziwy bursztyn. Nie byłoby zajęć bez prawdziwych bursztynów a tych były dwie miseczki i dodatkowo gotowe kamyczki do wyrobu biżuterii. Ostatni punkt spotkania bardzo zaabsorbował uczniów – były to warsztaty manualne, w czasie których rozwijali wyobraźnię i kształcili spostrzegawczość produkując bransoletki z bursztynu oraz drewnianych i kościanych koralików. Wszystkie wyroby wyszły przepiękne, dzieci same były zaskoczone, że stworzyły takie ciekawe ozdoby. Kolejne zajęcia poświęcone będą skrzydlatym przyjaciołom a na ich zakończenie powstaną ozdoby z filcu. Zapraszamy.

Więcej zdjęć na stronie SU

 


KONSULTACJE Z RODZICAMI 9 LISTOPADA 2017 16:30-17:30 ZAPRASZAMY!


SPOTKANIE Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Zapraszamy na spotkanie z panem Markiem Franczakiem oraz członkami Grupy Rekonstrukcji Historycznych im. sierżanta Stefana Brzuszka ps."Boruta", które odbędzie się dnia 10 listopada w godz. 9.00- 11.00 w sali gimnastycznej naszej szkoły.

    Organizatorzy: uczniowie klasy II c gimnazjum z wychowawcą

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W ŚWIETLICY


SU ogłasza konkursy:

  • dla uczniów klas III – VII SP i gimnazjum na kolaż "Postawa Tadeusza Kościuszki, a moje ideały życiowe",

  • dla uczniów klas III - VII SP konkurs na Koszulkę Jedynki,

  • dla uczniów klas III – VII SP i gimnazjum na ulotkę o tematyce ekologicznej.

Regulamin


WSPOMINAMY, TYCH CO ODESZLI...

Oprac. A.Paszko

Klasa 2a wraz ze swoimi paniami odwiedziła pomnik św. Jana Pawła II oraz pomnik ofiar zbrodni wołyńskiej. Dzieci zapaliły znicze i wspomniały tych, którzy odeszli. Wszyscy stanęli na wysokości zadania,  opiekowali się sobą nawzajem i zachowywali się wzorowo.


Jedynka uczy jak dbać o zdrowie.

Oprac: M.Wodzik-Kowalczyk 2017-10-30

31 października Samorząd Uczniowski po raz kolejny zorganizował dzień zdrowego odżywiania się. Tym razem uczniowie oprócz zdrowych przekąsek mogli skosztować wegetariańskich hamburgerów. Choć na informację o tym, że będą one warzywne większość zareagowała stwierdzeniem… fuuj,  już po kilku minutach wszystkie zniknęły ze stołu – okazało się, że warto próbować nowości. Fasolowo- jaglane hamburgery posmakowały wszystkim. Uczniowie starsi mogli relaksować się i odstresowywać, a szóstoklasiści na zajęciach rozwijających kreatywność wyczarowywali obrazki z warzyw i owoców. Trzeba przyznać, że szesnastowieczny malarz Arcimboldo ma już konkurentów J.


Uczniowie Jedynki na wystawie o patronie

Oprac: M.Wodzik-Kowalczyk 2017-10-30

Uczniowie z klasy szóstej uczestniczyli w  otwarciu wystawy poświęconej Tadeuszowi Kościuszce, którą w ChBP przygotowało Muzeum Chełmskie. Poznali nie tylko dokładniej życie patrona szkoły, ale również mogli zobaczyć jak wiele publikacji jest poświęconych patronowi szkoły. Wiedza ta przyda się im w czasie gry terenowej, która już  wkrótce odbędzie się  w związku z obchodami 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.


ZOBACZ NAJNOWSZE WYDARZENIA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

 


Drodzy Pierwszoklasiści -  Życzymy Wam wielu sukcesów!

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

Oprac: Admin 2017-10-26

25 października w SP nr 1 był bardzo ważnym dniem, bowiem uczniowie klas pierwszych zostali oficjalnie przyjęci w poczet braci uczniowskiej. Tradycyjnie, jak co roku zanim dzieci zostały przyjęte do grona uczniów musiały wykazać się umiejętnościami śpiewu i recytacji  w przygotowanym programie artystycznym. Występy  spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i były nagradzane gromkimi brawami. Następnie pierwszaki złożyły przysięgę na sztandar szkoły   i uczestniczyły w ceremonii pasowania ołówkiem. Po tym niezwykłym wydarzeniu  dzieci zostały zaproszone na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

Drodzy Pierwszoklasiści! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce i powodów do radości!


BUDŻET OBYWATELSKI

Twój głos był bardzo ważny! Dziękujemy!


Znamy już wyniki czwartej edycji chełmskiego budżetu obywatelskiego.
Rejon 8: Osiedle Dyrekcja Dolna Oddanych głosów: 1207
Budowa siłowni zewnętrznej usytuowanej na terenie zielonym

 przy Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, ul. Wołyńska 1 - 40 000 zł, 215 osób
źródło: 2017-10-08, Naszemiasto.pl


Samorząd Uczniowski przywitał jesień

Oprac. M.Wodzik-Kowalczyk 2017-10-21

 

Samorząd Uczniowski przywitał jesień pieczonymi kiełbaskami i ziemniakami...

Zobacz więcej na stronie SU

 


Szkolne Koło PTTK na rajdzie z okazji 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki

Oprac. E.Bida

 

W sobotę 21 października Szkolne Koło PTTK rozpoczęło sezon 2017/2018 udziałem w 51 rajdzie z okazji 200 rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. O świcie spotkaliśmy się na parkingu przy Parku Miejskim i przywitaliśmy się z SK PTTK z Poniatowej, Sawina, Żółtaniec, Strupina i Chełma po czym wyruszyliśmy do Maziarni Strzeleckiej. W malowniczej scenerii zwiedzaliśmy pałacyk myśliwski Zamojskich i szkółkę leśną. Kolejnym etapem była 12 kilometrowa trasa piesza. Lasy Strzeleckie pokonaliśmy we mgle podziwiając kolorowe liście klonów, dębów i grabów i wdychając krystalicznie czyste leśne powietrze. Rezerwat „Siedliszcze” przywitał nas olsowym czarnym błotem i zwalonymi „olbrzymami” i dołami po wykrotach których pokonanie wcale nie było łatwe. Takiej ilości martwego drewna, które karmi grzyby mchy paprocie i daje schronienie tysiącom organizmów nie zobaczymy w okolicy… las przypomina obszar ochrony ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego. Zmęczeni ubłoceni ale szczęśliwi dotarliśmy do wsi Siedliszcze z której pochodził Profesor Janusz Janecki wspaniały architekt krajobrazu którego nazwiskiem nazwano pomnikowy jesion. W Uchańce wdrapaliśmy się na kopiec Kościuszki i wysłuchaliśmy opowieści Pana Zbyszka Lubaszewskiego o patronie naszej szkoły. Na koniec w Stanisławówce wzięliśmy udział w konkursie krajoznawczym w którym ośmioro naszych uczniów zostało laureatami byli to: Karolina Wiechnik, Julia Greber, Mateusz Koza, Oskar Szczypek, Ola Hawryluk, Martyna Bańka, Dominika Prus, Ola Bucenko. Wieczorem w nagrodę naszym oczom ukazała się tęcza i pieczone kiełbaski Rajd zakończył się o godzinie 20tej. Długo będziemy wspominać piękne jesienne lasy strzeleckie, a już za dwa tygodnie spotkamy się na rajdzie parasolowym szlakiem Działów Grabowieckich wszystkich chętnych gorąco zapraszamy.


CZYM ZAJMUJE SIĘ ORNITOLOGIA SĄDOWA?

Oprac. E.Bida

W czwartek 19 października klasa 7a wzięła udział w pasjonującym wykładzie dr. Ignacego Kitowskiego pt.” Ornitologia sądowa”. Z pewnością dla większości z nas istnienie takiej gałęzi sądownictwa było zupełnie nieznane jednak jak opowiedział nam wykładowca który sam bywał niejednokrotnie ekspertem w takich sprawach ptaki mogą być zamieszane w sprawy kryminalne oraz komunikacyjne. Nawet niewielkich rozmiarów ptaki w wyniku zawiłych praw fizyki mogą powodować wypadki lotnicze. Pan doktor opowiadał nam o zderzeniu bociana białego z wojskowym samolotem z Dęblina a także o słynnych wypadkach w USA min. przypadek wypadku drogowego w którym zginęła cała rodzina a winowajcą był dzięcioł pewnego gatunku który wleciał przez okno do auta, pozbawił kierowcę kontroli co w efekcie przyczyniło się do śmiertelnej kolizji. Następnie pasjonującą historię Sępów z Indii które dotknęła masowa śmierć w wyniku stosowania pestycydów a także o Rarogach rzadkich ptakach szponiastych które są na masową skalę przemycane do krajów arabskich. Po wykładzie obejrzeliśmy ekspozycję „Skarby natury” i przepiękną wystawę bursztynów. Naszą uwagę szczególnie przykuły inkluzje czyli organizmy zatopione w żywicy bursztynowej które przetrwały do naszych czasów.

 

 
DZIEŃ KEN 2017

Zam. Admin. Fot. E.Dobosz 14-10-2017

 

Dzień KEN jest okazją do podziękowań nauczycielom za  ich pracę, codzienny trud i cierpliwość, otwarty umysł, mądrość i serce. Piękne przedstawienie przygotowane przez uczniów pod opieką p.M.Wodzik-Kowalczyk uświetniło obchody Dnia Nauczyciela w naszej szkole. Jak co roku Samorząd Uczniowski przyznał honorowy tytuł "Najsympatyczniejszy nauczyciel" - otrzymały go Pani Magdalena Jurasek /SP/ i Pani Anna Kosiniec /gimnazjum/ - gratulujemy!

 


wycieczka integracyjnA klasy 4 do KRAINY RUMIANKU - 13.10.17

Zam. Admin Fot. M.Olszanowska

 

Zabawy, warsztaty, gry terenowe i ognisko - takie atrakcje miała klasa 4a

podczas interesującej wycieczki do "Krainy rumianku" - zobacz foto - wspomnienia.


"BOŚMY TWOI KOSYNIERZY” 29 listopada 2017r.

XV POWIATOWY FESTIWAL TWÓRCZOŚCI „MŁODY ARTYSTA”

Opublikowane przez: A. Paszko 2017-10-10

 

Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Tadeusza Kościuszki z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie zaprasza uczniów uczęszczających do placówek specjalnych i integracyjnych do udziału w XV POWIATOWYM FESTIWALU TWÓRCZOŚCI „MŁODY ARTYSTA”. Kategorie tematyczne: plastyczna i wokalna. Kategorie wiekowe festiwalu: I (przedszkole); II (klasy1-3); III (klasy4-8); IV (klasy gimnazjalne i licealne). Prezentacje wokalne oraz wręczenie nagród laureatom  kategorii  wokalnej oraz plastycznej odbędą się w Chełmskim Domu Kultury przy ul. Plac Tysiąclecia 1 w Chełmie w dniu 29.11.2017r. od godziny 10.00 do 14.00

 

Pobierz regulamin: format rtf    format pdf    Pobierz kartę zgłoszenia: format rtf    format pdf


Konkurs na plakat „100 lat Polski Niepodległej”

 Opublikowane przez: B.Legieć 2017-10-10

 

Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie plastycznym z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

 

Pobierz Regulamin:

w formacie pdf  

w formacie doc  

w formacie odt


Poznajemy Chełmskie Torfowiska Węglanowe

 Opublikowane przez: A. Kieller 2017-10-07

 

W dniu 6 października 2017r uczniowie klas 2a i 2b z wychowawcami Ewą Kobelską, Agnieszką Paszko i Anną Kieller byli na wycieczce przyrodniczej. Ciekawe zajęcia poprowadził pracownik Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych pan Paweł Łapiński. Uczniowie zobaczyli Chełmskie Torfowiska Węglanowe (rezerwat Bagno Serebryskie).W ośrodku dydaktycznym w Brzeźnie odbyły się zajęcia poświęcone popularnym drzewom rosnącym w Polsce, zajęcia plastyczne oraz gry i zabawy sportowe. Na zakończenie odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek.


7A to wie... KOMÓRKA TO NIE TYLKO TELEFON

Opublikowane przez: E.Bidę 2017-10-04

 

 

 

Komórka to nie tylko telefon;) … to podstawowa jednostka budulcowa i funkcjonalna organizmów. Każdy siódmoklasista o tym wie! By utrwalić zdobytą wiedzę o budowie komórki, uczniowie klasy 7A wykonali modele dowolnej komórki: roślinnej, zwierzęcej, bakteryjnej lub grzyba. Do wykonania prac uczniowie wykorzystali przeróżne materiały m.in. gips, modelina, plastelina, kolorowa tektura, styropian, naczynia i wiele innych. Komórki zawierają wszystkie organelle, obrazując w ten sposób całe jej wnętrze. Prace są przepiękne!!!

 

KONSULTACJE Z RODZICAMI 5-10-2017 16:30-17:30 ZOBACZ GRAFIK


 

ZAGŁOSUJ NA SIŁOWNIĘ PRZY SP 1  pobierz informację w pdf

https://chelm.budzet-obywatelski.org/     

 


 


 

Czy o jesieni chcesz coś wiedzieć?

Piękne wiersze naszych uczniów o jesieni...

Z cyklu "Młodzi poeci" klasa 3d zaprasza na chwilę z poezją.


ZObacz co nowego w świetlicy szkolnej.

Opublikowane przez: Admin Fot. M.Lekan 2017-09-29

 


 


Międzynarodowy Dzień Kropki w klasie 5A

Opublikowane przez: E.Bida 2017-09-24

 

Dzień Kropki to była nie tylko zabawa w kropkowanie, ale również czas na refleksje –

KAŻDY Z NAS MOŻE WIĘCEJ.  WYSTARCZY UWIERZYĆ W SIEBIE.

 


WKRÓTCE WYBORY DO SAMORZĄDU

Opublikowane przez: M. Wodzik, Foto: E. Bida 2017-09-24

 

Wkrótce wybory do SU - zobacz relację z pierwszego spotkania

 


Nasi uczniowie uczestniczyli w czytaniu

 

"Wesela" na pl. Łuczkowskiego.

 

 


WYSTAWA KLOCKÓW LEGO - Air Force One
Opublikowane przez: B.Legieć 2017-09-24


21. września uczniowie klasy 3b i 3d zwiedzili wystawę LEGO w Lublinie. Wystawa wszystkim bardzo się podobała. Największe wrażenie zrobił wykonany z miliona klocków Air Force One, czyli samolot prezydenta Stanów Zjednoczonych. Miłośnicy "Gwiezdnych Wojen" z zachwytem oglądali wielką kolekcję Star Wars. Przepiękne budowle z klocków zachęciły trzecioklasistów do tworzenia własnych konstrukcji oraz do wesołej zabawy z Lego.

 

 


ZEBRANIA Z RODZICAMI 19 września 2017 (wtorek)

 

Godz. 16:00 - spotkanie z dyrekcją szkoły dla rodziców klas I - stołówka

Godz. 16:30 - spotkania z wychowawcami rodziców uczniów klas II-VII i - lista sal będzie udostępniona na terenie szkoły


 

Z CYKLU MŁODZI POECI... ZAMIEŚCIŁA, B. LEGIEĆ 2017-09-12.

 

 „Zagadkowo” - rymowanki ortograficzne uczniów klasy IIId


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

w Szkole Podstawowej Nr 1 w Chełmie 4 września 2017 r.

Fot. E.Dobosz


ZGŁOSZENIE UCZNIÓW DO POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ w roku szkolnym 2017/2018

 DRUK DLA WYCHOWAWCÓW  zam. A.Szabała 4.09.2017


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

w Szkole Podstawowej Nr 1 w Chełmie

 

4 września 2017 r.

 

Godz. 9.30 /klasy I  - VII/

 

spotkanie z dyrekcją szkoły i wychowawcami na boisku szkolnym,

a następnie w salach lekcyjnych

 

I a – s. 4

I b – s. 6

I c -  s. 5

 

II a – s. 7

II b – s. 107

 

III a – s. 106

III b – s. 108

III c – s. 105

III d – s. 104

 

IV a – s. 8

IV b – s. 202

IV c – s. 117

 

V a – s. 203

V b – s. 204

 

VI a – s. 205

VI b – s. 215

 

VII a – s. 206

VII b – s. 214


Modyfikacja podstawy programowej kształcenia ogólnego opublikowane: 2017-09-01 przez: A. Paszko


Kalendarz roku szkolnego 2017/2018

na podstawie https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2017/06/men-kalendarz-roku-szkolnego-2017-2018.pdf

 

Rozpoczęcie zajęć dydaktyczno-wychowawczych 4 września 2017 r.

 

Zimowa przerwa świąteczna 23 - 31 grudnia 2017 r.

 

Ferie zimowe

15-28 stycznia 2018 r. województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

22 stycznia – 4 lutego 2018 r. województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

29 stycznia – 11 lutego 2018 r. województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

2-25 lutego 2018 r. województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

 

Wiosenna przerwa świąteczna 29 marca – 3 kwietnia 2018 r.

 

Egzamin gimnazjalny ustali dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (https://www.cke.edu.pl/egzamin-gimnazjalny/komunikaty-i-informacje)

 

Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych 22 czerwca 2018 r.